Oralofóbia – strach zo zubára

Oralofóbia, tiež známa ako odontofóbia, je intenzívny strach zo zubných vyšetrení a ošetrení, ktorý postihuje približne 8 % ľudí, pričom ďalších 20 % návštevu zubára odkladá až do nevyhnutného momentu. Tento strach môže byť spôsobený negatívnymi skúsenosťami z minulosti, bolesťou alebo pocitom bezmocnosti počas zákroku. V mnohých prípadoch môže tento strach prameniť z detstva a byť spojený s úzkostnejšou osobnosťou.

Príznaky oralofóbie môžu zahŕňať búšenie srdca, dýchavičnosť, nadmerné potenie a dáviaci reflex pri akomkoľvek zásahu v ústnej dutine. Tento strach je pre niektorých ľudí tak silný, že sa zubárskym vyšetreniam vyhýbajú, čo môže viesť k zhoršeniu stavu ich chrupu.

Existujú však rôzne metódy, ako tento strach zvládnuť. Psychoterapia je dlhodobou možnosťou, ktorá môže pomôcť pacientom pochopiť a spracovať svoj strach. Okrem toho sa niektoré zubné ambulancie špecializujú na pacientov s fóbiou a ponúkajú upokojujúce techniky, ako je analgosedácia, používanie rajského plynu, alebo dokonca premedikácia liekmi pred samotným zákrokom.

Okrem lekárskej pomoci môže pomôcť aj jednoduchá podpora, napríklad počúvanie hudby počas zákroku alebo prítomnosť blízkej osoby pri ošetrení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *